MŰVÉSZET / Építészet kategória termékei
Szabadtéri Néprajzi Múzeum Szentendre

Szabadtéri Néprajzi Múzeum Szentendre

Szerkesztő:

Kiadás:

Szentendre, 1997

Kiadó:

Szabadtéri Néprajzi Múzeum

Kategóriák:

Építészet Néprajz

Terjedelem:

180 p., ill., kih. térk.

Kötésmód:

papír

ISBN:

9637376224

tartalom:

A falusi lakóházak iránti érdeklődés a 18. század második felében bontakozott ki Európa északi és nyugati régiójában, majd a 19. században a kontinens többi részén is. Ez a néprajztudomány felerősödésének időszaka, összhangban a nemzeti kultúrák kialakulásával. A kutatók a lakóházat — a népélet más területeihez hasonlóan — azért vették szemügyre, hogy rendszerezzék táji változataikat, típusokat alkossanak, keressék azt az alaptípust, melyból a nemzeti építészet kialakult.

A falusi lakóházak iránti érdeklődés a 18. század második felében bontakozott ki Európa északi és nyugati régiójában, majd a 19. században a kontinens többi részén is. Ez a néprajztudomány felerősödésének időszaka, összhangban a nemzeti kultúrák kialakulásával. A kutatók a lakóházat – a népélet más területeihez hasonlóan – azért vették szemügyre, hogy rendszerezzék táji változataikat, típusokat alkossanak, keressék azt az alaptípust, melyből a nemzeti építészet kialakult.
Az érdeklődés kiszélesedését jelzi, hogy a parasztházak megjelentek a világkiállításokon a század második felében, elsősorban szociálpolitikai célkitűzésekkel. Az 1867. évi párizsi, majd az 1873. évi bécsi világkiállításon bemutatott lakóházak és szakrális épületek, nem hiteles kialakításukban is tovább növelték a nagyközönség és a kutatók érdeklődését az egyszerűbb néprétegek épületei iránt. Lehetővé tették továbbá a oly fontossá váló összehasonlítást a különböző országok és tájak falusi lakóházai között. A bécsi kiállításon kilenc parasztházat állítottak ki, közülük hetet a Monarchia területéről, melyek többé-kevésbé eredeti berendezéseikkel együtt nagyon népszerűek voltak.
A svéd Arthur Haselius jutott először arra az elhatározásra, hogy a különböző svéd tájakat és népcsoportokat jellemző építményeket egy helyen összegyűjtve, állandó kiállításként őrizzék meg és mutassák be.
Törekvése, kutató- és gyűjtőmunkája, majd a kiválasztott objektumok folyamatos áttelepítése eredményeként 1891-ben nyílt meg Stocholmban az első „igazi” szabadtéri néprajzi múzeum, a Skansen, amely múzeumba tömörítve – nagy tömegek által látogathatóan – a világon elsőnek valósította meg az építészeti emlékek hosszú időre történő megóvásának problémáját. A stockholmi Skansen példát mutatott és e példamutatás nyomán létesültek a szabadtéri múzeumok először Skandináviában, majd Európa más országaiban. A városrészről, ahol elhelyezték, a Skanzen nevet kapta, ez a szó aztán jelképpé vált, és sok nyelv szókincsébe – így a magyarba is beépült, szabadtéri múzeum jelentéssel.

Ár:

nincs raktáron, előjegyezhető
 

Hogyan böngészhetek?

Ahogyan a leginkább kényelmes Önnek! Tekintse át kínálatunkat témakör, szerző, sorozat vagy cím szerint, vagy használja a részletes keresőt!

 

Hogyan értesülhetek az új ajánlatokról?

Rendeljen hírlevelet, így mindig naprakész lesz, és csak a kiválasztott témákat küldjük el!

 

Hogyan rendelhetek?

A raktáron lévő könyveket a ""-ba helyezve rendelheti meg! Ha a keresett könyv nem található, kérjük, jegyezze elő, s igyekszünk minél hamarabb beszerezni. (További segítség...)

Belépés

Még nem regisztrált? Kattintson a Facebook-belépés gombra vagy, ide kattintva hagyományos regisztrációt kezdeményezhet.

Súgó

Jelszó-emlékeztető kérése

A jelszó-emlékeztetőt elküldtük a megadott e-mail címre.
A levél kézbesítése legfeljebb néhány perc. Ha jelszó-emlékeztetője nem érkezik meg egy órán belül, kérje kollégáink segítségét!
A megadott email cím nem található
Ehhez az e-mail címhez nem áll módunkban jelszó-emlékeztetőt küldeni!

Az e-mail címhez, amelyhez az imént jelszó-emlékeztetőt kért, nem visszaigazolt felhasználói fiók tartozik, ezért ezzel az e-mail címmel és a hozzá tartozó jelszóval egyelőre nem lehet belépni. Kérjük, ellenőrizze e-mail postafiókját, és a kiküldött értesítőben található link segítségével erősítse meg regisztrációs szándékát. Ezt követően az eredetileg megadott jelszavával beléphet felhasználói fiókjába.

A megadott e-mail címre nincs lehetőség jelszó-emlékeztetőt kérni.

Jelentkezzen be Facebook vagy LinkedIn segítségével!

Adja meg korábban regisztrált e-mail címét, hogy elküldhessük Önnek a jelszó-emlékeztetőt!