TÖRTÉNELEM / Helytörténet kategória termékei
A Dunántúl településtörténete VII. Falvak, várak és puszták a Dunántúlon XI-XIX. század

A Dunántúl településtörténete VII. Falvak, várak és puszták a Dunántúlon XI-XIX. század

Szerkesztő:

Kiadás:

Veszprém, 1992

Kiadó:

VEAB

Kategóriák:

Helytörténet Magyar történelem

Terjedelem:

568 p.

Kötésmód:

papír

ISBN:

9637121161

tartalom:

„A Dunántúl településtörténete” című konferenciasorozat fő szervezője, az MTA Veszprémi Akadémiai Bizottsága Történelmi Szakbizottságának Településtörténeti Munkabizottsága két konferencia lebonyolítását tervezte megbízatásának 1986-1990-es időszakára. A korábbi évek időrendi sorozata után most újabb szempontból, lényegében nagyságrendi tekintetbál készült az országrész településeinek történeti vizsgálatára. Így 1987. október 19-21-én Veszprémben lezajlott a VII. dunántúli településtörténeti konferencia, melynek tárgya a falvak és a „szórványjellegű” települések településtörténeti jellemzőinek elemzése volt, míg a téma folytatását a mezővárosok és a városiasodás kérdéskörével foglalkozó következő konferencia jelenti majd. Az eredeti elképzelés időközben módosult, ugyanis a dél-dunántúli szervezők buzgalmából sor került az 1989 őszi szekszárdi konferencia megszervezésére. A települések kapcsolatrendszerét boncolgató tanácskozás az először tervezett két konferencia gondolatmenetét megszakítja ugyan, de ki is egészíti.
Ez a könyv a VII. dunántúli településtörténeti konferencián elhangzott előadások, pontosabban: a leadott kéziratok anyagát tartalmazza.

Az elképzelés a településtörténet olyan értelmezéséből indult ki, amelybe éppúgy belefért a település folyamata, a településtípusok számbavétele, az egyes objektumok bemutatása, mint a társadalom, a határhasználat, a művelődési viszonyok vizsgálata, a család- és intézménytörténet, a közigazgatás vagy a demográfia kutatása. Úgy tervezték, hogy öt konferencián előadások és korreferátumok segítségével 1686-tól kezdve napjainkig követik nyomon a Dunántúl településtörténetének alakulását. Az 1686-os korszakhatár kiválasztását döntően az indokolta, hogy a török kiűzése után a településtörténet szempontjából is alapvetően új folyamat indult el; óriási mennyiségű forrásanyag keletkezett és maradt fenn, immár nem csak az országos, hanem a helyi levéltárakban is. A választásnak mindamellett praktikus okai is voltak. Egyrészt a történeti kutatók zöme – különféle indíttatásból – a XVIII., még inkább a XIX-XX. század történetével foglalkozik, másrészt két korábbi konferencia éppen a középkor településtörténeti kérdéseit tárgyalta...
 

Ár:

nincs raktáron, előjegyezhető
 

Hogyan böngészhetek?

Ahogyan a leginkább kényelmes Önnek! Tekintse át kínálatunkat témakör, szerző, sorozat vagy cím szerint, vagy használja a részletes keresőt!

 

Hogyan értesülhetek az új ajánlatokról?

Rendeljen hírlevelet, így mindig naprakész lesz, és csak a kiválasztott témákat küldjük el!

 

Hogyan rendelhetek?

A raktáron lévő könyveket a ""-ba helyezve rendelheti meg! Ha a keresett könyv nem található, kérjük, jegyezze elő, s igyekszünk minél hamarabb beszerezni. (További segítség...)

Belépés

Még nem regisztrált? Kattintson a Facebook-belépés gombra vagy, ide kattintva hagyományos regisztrációt kezdeményezhet.

Súgó

Jelszó-emlékeztető kérése

A jelszó-emlékeztetőt elküldtük a megadott e-mail címre.
A levél kézbesítése legfeljebb néhány perc. Ha jelszó-emlékeztetője nem érkezik meg egy órán belül, kérje kollégáink segítségét!
A megadott email cím nem található
Ehhez az e-mail címhez nem áll módunkban jelszó-emlékeztetőt küldeni!

Az e-mail címhez, amelyhez az imént jelszó-emlékeztetőt kért, nem visszaigazolt felhasználói fiók tartozik, ezért ezzel az e-mail címmel és a hozzá tartozó jelszóval egyelőre nem lehet belépni. Kérjük, ellenőrizze e-mail postafiókját, és a kiküldött értesítőben található link segítségével erősítse meg regisztrációs szándékát. Ezt követően az eredetileg megadott jelszavával beléphet felhasználói fiókjába.

A megadott e-mail címre nincs lehetőség jelszó-emlékeztetőt kérni.

Jelentkezzen be Facebook vagy LinkedIn segítségével!

Adja meg korábban regisztrált e-mail címét, hogy elküldhessük Önnek a jelszó-emlékeztetőt!