TÁRSADALOMTUDOMÁNY (történelem nélkül) / Filozófia kategória termékei
Zsidó filozófia. Zsidó és skolasztikus filozófusok a középkorban

: Zsidó filozófia. Zsidó és skolasztikus filozófusok a középkorban

Fordító:

Kiadás:

Budapest, 1995

Kiadó:

Logos Kiadó

Kategóriák:

Filozófia Judaika

Nyelv:

Magyar

Sorozat:

B'nai B'rith könyvek

Terjedelem:

207 p.

Kötésmód:

karton

ISBN:

9638159057

tartalom:

A középkor legjelentősebb zsidó tudósa Mose ben Maimon (1135 – 1204), akit a filozófiai hagyomány Maimonidészként vagy Maimúniként ismer. A zsidó tradícióban nevét – a kezdőbetűk összeolvasásával – RaMBaM-nak írják. Munkássága nem csupán a zsidóság fejlődésére gyakorolt rendkívüli hatást, hanem az európai skolasztikára, jelesül Albertus Magnusra és Aquinói Tamásra is.
Maimonidész azt látta feladatának, hogy az arisztotelészi filozófiát és a kinyilatkoztatott vallást olyan szintézisre hozza, amelynek legfőbb rendszeralkotó elve a tudományos bizonyíthatóság. Ez utóbbi kapcsolja össze egyetlen rendszerré, és választja ugyanakkor széjjel azt, ami a filozófia számára megismerhető, attól, amit kinyilatkoztatásként kell elfogadnunk.
Cordovában született előkelő és befolyásos családból. 1159-ben a család Spanyolországból az észak-afrikai Fezbe települ. Mivel e terület is a vallásilag intoleráns Almohádoké, később Palesztína érintésével az egyiptomi Fosztatban lelnek otthonra. Maimonidész a kalifa udvaránál híres orvossá, s egyben az egyiptomi zsidók szellemi és politikai vezetőjévé lesz. Fosztatban hal meg, sírja ma is látható Tiberiasban.
Írásait három csoportra oszthatjuk: a rabbinikus területet érintő munkák, filozófiai művek, orvosi írások. A heterogenitás csak látszólagos: filozófiai munkái – a kornak megfelelően – a természettudományok egyetemét is átfogják, talmudi írásai az egyén és társadalom életét szabályozó normák révén közvetlenül érintkeznek az etikával. Számára az orvostudomány etikai diszciplína, a gyógyító tevékenység része a Rossz elleni küzdelemnek. Orvosnak lenni egy vallási feladat teljesítése.
A vallási törvényt érintő főműve, a héberul írt Misné Tóra 1180ban készült el. Célja a Talmud beláthatatlan anyagának szisztematikus – és modernizált – bemutatása volt. Filozófiai szempontból legjelentősebb műve a Tévelygők Útmutatója, melyet 1190-ben fejezett be arabul, s amely rövidesen két különböző héber fordításban terjedt el a zsidó és a keresztény szellemi elit körében.
Kötetünk Maimonidész filozófiáját, a megelőző zsidó vallásfilozófiához fűződő kapcsolatait és a keresztény Nyugatra gyakorolt hatását tárgyaló műveket tartalmaz. A gyűjteményt Maimonidész legjellemzőbb vallásfilozófiai terminusainak bemutatásával, valamint néhai Scheiber Sándor „Maimúni Magyarországon” című tanulmányával és bibliográfiájával egészítettük ki.
Tatár György

Ár:

nincs raktáron, előjegyezhető
 

Hogyan böngészhetek?

Ahogyan a leginkább kényelmes Önnek! Tekintse át kínálatunkat témakör, szerző, sorozat vagy cím szerint, vagy használja a részletes keresőt!

 

Hogyan értesülhetek az új ajánlatokról?

Rendeljen hírlevelet, így mindig naprakész lesz, és csak a kiválasztott témákat küldjük el!

 

Hogyan rendelhetek?

A raktáron lévő könyveket a ""-ba helyezve rendelheti meg! Ha a keresett könyv nem található, kérjük, jegyezze elő, s igyekszünk minél hamarabb beszerezni. (További segítség...)

Belépés

Még nem regisztrált? Kattintson a Facebook-belépés gombra vagy, ide kattintva hagyományos regisztrációt kezdeményezhet.

Súgó

Jelszó-emlékeztető kérése

A jelszó-emlékeztetőt elküldtük a megadott e-mail címre.
A levél kézbesítése legfeljebb néhány perc. Ha jelszó-emlékeztetője nem érkezik meg egy órán belül, kérje kollégáink segítségét!
A megadott email cím nem található
Ehhez az e-mail címhez nem áll módunkban jelszó-emlékeztetőt küldeni!

Az e-mail címhez, amelyhez az imént jelszó-emlékeztetőt kért, nem visszaigazolt felhasználói fiók tartozik, ezért ezzel az e-mail címmel és a hozzá tartozó jelszóval egyelőre nem lehet belépni. Kérjük, ellenőrizze e-mail postafiókját, és a kiküldött értesítőben található link segítségével erősítse meg regisztrációs szándékát. Ezt követően az eredetileg megadott jelszavával beléphet felhasználói fiókjába.

A megadott e-mail címre nincs lehetőség jelszó-emlékeztetőt kérni.

Jelentkezzen be Facebook vagy LinkedIn segítségével!

Adja meg korábban regisztrált e-mail címét, hogy elküldhessük Önnek a jelszó-emlékeztetőt!