TÁRSADALOMTUDOMÁNY (történelem nélkül) / Irodalomtörténet kategória termékei
Korszellem és önismeret. Válogatás a két világháború közötti román esszéirodalomból

Korszellem és önismeret. Válogatás a két világháború közötti román esszéirodalomból

Fordító:

Kiadás:

Bukarest, 1988

Kiadó:

Kriterion Könyvkiadó

Kategóriák:

Irodalomtörténet Esztétika Román irodalom

Nyelv:

Magyar

Terjedelem:

451 p.

Kötésmód:

karton

tartalom:

„Természetes állapot-e a monogámia, vagy kizárólag európai intézmény?” – ezzel a problémafelvetéssel, Garabet Ibraileanu szavaival indult a Korszellem és önismeret című vaskos kötet 1988-ban. Olyan dilemma ez, amely vagy elegáns eszmefuttatásokban, vagy többkötetes összehasonlító antropológiai kutatások révén bontható csak ki. Az elegáns eszmefuttatás persze többeket érdekel, mint egy vaskos szakmunka, és nem is csalódik, aki ennek reményében lapozgatja tovább a Horváth Andor által fordított és összeállított könyvet. A két világháború közötti román esszéirodalom körképével találkozhat benne az olvasó. Egy kultúra a legszabálytalanabb, legszubjektívebb műfajai által ismerhető meg leginkább, s az esszé kétségkívül ezek közé tartozik, rakoncátlannak, nonkonformistának nevezi a könyv utószavában a fordító is, majd így folytatja: „nem bizonyosságokat kínál, hanem kérdéseket, nem hinni tanít, hanem mérlegelni, nem a tekintélyt, hanem az értéket tiszteli”. Így, a szellem függetlenségének bizonyságaképpen eshet szó a kötetben a bolhákról, a disznókról, a hála erkölcstelenségéről éppúgy, ahogy – a kötetkezdő írásban – a házasságról. Remek elemzőkészséggel és stílussal rendelkező szerzők értekeznek, csevegnek e látszólag apró dolgokról, és közben az olvasó szeme előtt alakul ki egy mozgalmas kulturális közeg arcéle – a román kultúra egyik legtermékenyebb, legsokszínűbb korszakáról van szó. Horváth Andor gondoskodott róla, hogy magára a kulturális közegre irányuló reflexiók se hiányozzanak a válogatásból. A szövegek így nemcsak a szövegformálásból és az elemzőkészségből adódóan jellemeznek valamit, hanem közvetlen irányultságukban is, a román szellemiség mibenlétéről írva" Balázs Imre József: Gyapjúharisnya és emlékirat. Korunk, 2004. március.

Ár:

nincs raktáron, előjegyezhető
 

Hogyan böngészhetek?

Ahogyan a leginkább kényelmes Önnek! Tekintse át kínálatunkat témakör, szerző, sorozat vagy cím szerint, vagy használja a részletes keresőt!

 

Hogyan értesülhetek az új ajánlatokról?

Rendeljen hírlevelet, így mindig naprakész lesz, és csak a kiválasztott témákat küldjük el!

 

Hogyan rendelhetek?

A raktáron lévő könyveket a ""-ba helyezve rendelheti meg! Ha a keresett könyv nem található, kérjük, jegyezze elő, s igyekszünk minél hamarabb beszerezni. (További segítség...)

Belépés

Még nem regisztrált? Kattintson a Facebook-belépés gombra vagy, ide kattintva hagyományos regisztrációt kezdeményezhet.

Súgó

Jelszó-emlékeztető kérése

A jelszó-emlékeztetőt elküldtük a megadott e-mail címre.
A levél kézbesítése legfeljebb néhány perc. Ha jelszó-emlékeztetője nem érkezik meg egy órán belül, kérje kollégáink segítségét!
A megadott email cím nem található
Ehhez az e-mail címhez nem áll módunkban jelszó-emlékeztetőt küldeni!

Az e-mail címhez, amelyhez az imént jelszó-emlékeztetőt kért, nem visszaigazolt felhasználói fiók tartozik, ezért ezzel az e-mail címmel és a hozzá tartozó jelszóval egyelőre nem lehet belépni. Kérjük, ellenőrizze e-mail postafiókját, és a kiküldött értesítőben található link segítségével erősítse meg regisztrációs szándékát. Ezt követően az eredetileg megadott jelszavával beléphet felhasználói fiókjába.

A megadott e-mail címre nincs lehetőség jelszó-emlékeztetőt kérni.

Jelentkezzen be Facebook vagy LinkedIn segítségével!

Adja meg korábban regisztrált e-mail címét, hogy elküldhessük Önnek a jelszó-emlékeztetőt!