TÖRTÉNELEM / Művelődéstörténet kategória termékei
Hidak. Tanulmányok a magyarországi délszlávokról

Hidak. Tanulmányok a magyarországi délszlávokról

Szerkesztő:

Kiadás:

Budapest, 1988

Kiadó:

k. n.

Kategóriák:

Művelődéstörténet Nemzetiségi kérdés Magyarország

Sorozat:

Állami Gorkij Könyvtár

Terjedelem:

150 p.

Kötésmód:

papír

ISBN:

9637214062

tartalom:

A Magyarország 11 megyéjében és Budapesten élő délszlávok nemzetiségi hovatartozás szerint szerbnek, horvátnak vagy szlovénnak vallják magukat. A kötet tanulmányai ezt a hármas tagozódást tükrözik. A horvátok egyes etnikai csoportjait (bunyevácok, sokácok, bosnyákok, Dráva-menti horvátok, Mura-menti horvátok, gradistyei horvátok) bemutató tanulmányokra terjedelmi okokból nem kerülhetett sor. Közülük a gradistyei horvátokat választottuk ki; úgy gondoljuk a két dolgozat történetükről, folklórjukról, jelen helyzetükről átfogó képet ad. Ez a két tanulmány is reprezentálja azt, amit az Állami Gorkij Könyvtár nemzetiségi kutatásai közben – feladatából adódóan – szem előtt tart, egyrészt koordinálni a nemzetiségi területen működő kutatók tevékenységét, másrészt „felfedezni”, ebbe a koordinációba bevonni, támogatni az országban mindenütt dolgozó amatőr kutatókat, akik gyakran még a helyi honismereti körökhöz, bizottságokhoz sem kötődnek.
A Vas megyében élő őshonos szlovének identitásának meghatározó elemével foglalkozó tanulmány az Állami Gorkij Könyvtár által 1987-ben megjelentetett „Magyarok és szlovének” című – valóságképet bemutató és értékelő – kötet kiegészítésének tekinthető. Szabó László ennek a kutatásnak is tevékeny részese volt; itt közölt megállapításai, azok interpretálása túlmutatnak a címben jelzett témán.
A szentendrei szerbség történetét bemutató munka széles körű megközelítésével tűnik ki, különös tekintettel arra, hogy egy pályakezdő kolléga első munkájáról van szó.
Reméljük, hogy a tematikailag is sokoldalú művek hozzájárulnak a magyarországi délszlávok jobb megismeréséhez, egyúttal alátámasztják a nemzetiségi nyelv használatának, a nemzetiségi kultúra megőrzésének, ezeken keresztül a nemzetiségi identitás fejlesztésének szükségességét. (Tarján G. Gábor)

Ár:

nincs raktáron, előjegyezhető
 

Hogyan böngészhetek?

Ahogyan a leginkább kényelmes Önnek! Tekintse át kínálatunkat témakör, szerző, sorozat vagy cím szerint, vagy használja a részletes keresőt!

 

Hogyan értesülhetek az új ajánlatokról?

Rendeljen hírlevelet, így mindig naprakész lesz, és csak a kiválasztott témákat küldjük el!

 

Hogyan rendelhetek?

A raktáron lévő könyveket a ""-ba helyezve rendelheti meg! Ha a keresett könyv nem található, kérjük, jegyezze elő, s igyekszünk minél hamarabb beszerezni. (További segítség...)

Belépés

Még nem regisztrált? Kattintson a Facebook-belépés gombra vagy, ide kattintva hagyományos regisztrációt kezdeményezhet.

Súgó

Jelszó-emlékeztető kérése

A jelszó-emlékeztetőt elküldtük a megadott e-mail címre.
A levél kézbesítése legfeljebb néhány perc. Ha jelszó-emlékeztetője nem érkezik meg egy órán belül, kérje kollégáink segítségét!
A megadott email cím nem található
Ehhez az e-mail címhez nem áll módunkban jelszó-emlékeztetőt küldeni!

Az e-mail címhez, amelyhez az imént jelszó-emlékeztetőt kért, nem visszaigazolt felhasználói fiók tartozik, ezért ezzel az e-mail címmel és a hozzá tartozó jelszóval egyelőre nem lehet belépni. Kérjük, ellenőrizze e-mail postafiókját, és a kiküldött értesítőben található link segítségével erősítse meg regisztrációs szándékát. Ezt követően az eredetileg megadott jelszavával beléphet felhasználói fiókjába.

A megadott e-mail címre nincs lehetőség jelszó-emlékeztetőt kérni.

Jelentkezzen be Facebook vagy LinkedIn segítségével!

Adja meg korábban regisztrált e-mail címét, hogy elküldhessük Önnek a jelszó-emlékeztetőt!