FÖLDRAJZ / Budapest kategória termékei
Pest-Buda katonazenéje 1848-ban (Katonazenekarok és karmesterek)

: Pest-Buda katonazenéje 1848-ban (Katonazenekarok és karmesterek)

Kiadás:

Budapest, 1985

Kiadó:

Építésügyi Tájékoztatási Központ

Kategóriák:

Budapest Magyar történelem Művelődéstörténet Zene Hadtörténelem Német nyelv

Nyelv:

Magyar, Német

Sorozat:

Műhelytanulmányok a magyar zenetörténethez

Terjedelem:

106 p., 35 tbl.

Kötésmód:

papír

tartalom:

A XIX. század kultúrtörténetének egyik feltárásra váró fejezete a katonazene szerepének és helyzetének ismertetése, helyének megjelölése az ország zenei életében. A katonazene elválaszthatatlan a század háborúitól, de jelentősége növekszik az évtizedek folyamán a zeneművek közvetítésében, a különböző társadalmi megmozdulásokon történő közreműködésben. Mintegy összekötő kapocs szerepét tölti be az államhatalom fegyveres ereje, a hadsereg és a polgári társadalom között.
A század zenei eseményeivel foglalkozó hivatalos zenetörténetírás nem ismerte fel a katonazene szerepét a zenei kultúra széles körű terjesztésében. A zenekritikusok az egyes zeneművek keletkezését méltatták az operaszínpadok és hangversenytermek világában, de – a kor társadalmi felfogásának megfelelően – édes-keveset törődtek azzal a hallgatósággal, amely vágyódott a zene élvezete után, azonban színházba, hangversenyre nem juthatott el. Ennek részben gazdasági okai voltak, részben a helyi adottságok nem tették ezt lehetővé. A zenedarabok megismertetése a szélesebb néprétegekkel a katonazene feladatává vált, amely a megfelelő fejlődés útján már az 1830-as években a zenei tömegkommunikáció hasznos, mondhatni egyetlen eszköze lett.
A hadtörténészek számára a katonazene legfeljebb egyes ütközetek leírásánál, mint lelkesítő tényező jelentkezett. Az egyes alakulatok felállítását, szervezetét, hadjáratait és a katonaélettel egybefüggő eseményeit ismertető ezred-történetek, amelyek Ausztria – Magyarországon már az 1840-es években kezdenek megjelenni, a legritkább esetben emlékeznek meg az ezred zenekaráról, annak egyes városokban, helyőrségekben betöltött kulturális működéséről.
A hivatásos történetírás mostoha elbánása ellenére a múlt század első felében a császári-királyi hadsereg zenekarai hatalmas fejlődésnek indultak. A napoleoni háborúk befejezése (1815) és az 1848-as események közötti időszak több, mint 30 éves békét jelentett. A hosszú békeperiódus velejárója, hogy a színpompás egyenruhát viselő hadsereg a kiképzés során akaratlanul is az alaki gyakorlatokra helyezi a hangsúlyt. Egy-egy kiképzési év csúcspontja a dísz-szemle, amelynek fényét az uralkodó vagy az uralkodóház valamely tagjának megjelenése csak fokozza. A szemle legkiemelkedőbb eseménye a csapatok elvonulása a harsogó tábori zene hangjaira. A katonai ünnepségek rendszerint díszebéddel folytatódnak, ahol az előkelőségek és a tisztikar számára az ezred zenekara asztali muzsikát játszik. Este pedig zenés takarodó és fáklyás menet zárja be az ünnepségek sorát, amikoris a helyőrség főbb tisztjeinek lakása előtt a zenekar szerenádot ad.

Ár:

nincs raktáron, előjegyezhető
 

Hogyan böngészhetek?

Ahogyan a leginkább kényelmes Önnek! Tekintse át kínálatunkat témakör, szerző, sorozat vagy cím szerint, vagy használja a részletes keresőt!

 

Hogyan értesülhetek az új ajánlatokról?

Rendeljen hírlevelet, így mindig naprakész lesz, és csak a kiválasztott témákat küldjük el!

 

Hogyan rendelhetek?

A raktáron lévő könyveket a ""-ba helyezve rendelheti meg! Ha a keresett könyv nem található, kérjük, jegyezze elő, s igyekszünk minél hamarabb beszerezni. (További segítség...)

Belépés

Még nem regisztrált? Kattintson a Facebook-belépés gombra vagy, ide kattintva hagyományos regisztrációt kezdeményezhet.

Súgó

Jelszó-emlékeztető kérése

A jelszó-emlékeztetőt elküldtük a megadott e-mail címre.
A levél kézbesítése legfeljebb néhány perc. Ha jelszó-emlékeztetője nem érkezik meg egy órán belül, kérje kollégáink segítségét!
A megadott email cím nem található
Ehhez az e-mail címhez nem áll módunkban jelszó-emlékeztetőt küldeni!

Az e-mail címhez, amelyhez az imént jelszó-emlékeztetőt kért, nem visszaigazolt felhasználói fiók tartozik, ezért ezzel az e-mail címmel és a hozzá tartozó jelszóval egyelőre nem lehet belépni. Kérjük, ellenőrizze e-mail postafiókját, és a kiküldött értesítőben található link segítségével erősítse meg regisztrációs szándékát. Ezt követően az eredetileg megadott jelszavával beléphet felhasználói fiókjába.

A megadott e-mail címre nincs lehetőség jelszó-emlékeztetőt kérni.

Jelentkezzen be Facebook vagy LinkedIn segítségével!

Adja meg korábban regisztrált e-mail címét, hogy elküldhessük Önnek a jelszó-emlékeztetőt!