TÁRSADALOMTUDOMÁNY (történelem nélkül) / Irodalomtörténet kategória termékei
Szemiotikai szövegtan 2-3. A magyar szövegtani kutatás irodalmából 1-2.

Szemiotikai szövegtan 2-3. A magyar szövegtani kutatás irodalmából 1-2.

Szerkesztő:

Kiadás:

Szeged, 1991

Kiadó:

Juhász Gyula Tanárképző Főiskola

Kategóriák:

Irodalomtörténet Nyelvészet

Nyelv:

Magyar

Sorozat:

Acta Academiae Paedagogicae Szegediensis

Terjedelem:

237, 268 p.

Kötésmód:

papír

tartalom:

1. E kötet első része négy tanulmányt tartalmaz. PETŐFI S. JÁNOS tanulmánya egy általános szemiotikai textológiai keretet vázol fel, s ebben elsősorban a szövegszignifikáció aspektusait tárgyalja és szemlélteti egy rövid prózaszöveg analízisével. BÉKÉSI IMRE tanulmányában folytatja azt a reláció-vizsgálatot, amelyet a Szemiotikai szövegtan első kötetében kezdett el. Most arról ír, hogy az elvárástörlő de csupán a felszínen kapcsol két tag (tagmondat, tagmondattömb) között; a mélyszerkezeti oppozíció valójában két szillogizmusnak: egy általános-konvencionális, valamint egy egyes-aktuális jelentésű szillogizmusnak egyidejű ellentéte. VASS LÁSZLÓ tanulmánya egy költői szöveg elemzése kapcsán azoknak az (intra- és intertextuális) ismerettípusoknak a feltárására és rendszerezésére vállalkozik, amelyek releváns szerepet játszhatnak szövegek szimbolikus kontextualizálásának végrehajtásakor. KABÁN ANNAMÁRIA tanulmánya – a szemiotika tradicionális keretét véve alapul – a szöveg szintaktikai, szemantikai és pragmatikai megközelítésének általános kérdéseit elemzi.
Ha e tanulmányok módszertani szempontból egy-egy adott koncepcióhoz kötődnek is, s zömmel irodalmi szövegekkel foglalkoznak, olyan kérdéseket tárgyalnak, amelyeket egyfelől bármilyen felépítésű szövegtani keretben, másfelől bármilyen típusú szövegekkel kapcsolatban (az elméletet és a gyakorlati alkalmazás(oka)t illetően is) tanulmányozni szükséges.
2. A kötet második része egyrészt MÁTÉ JAKAB – a magyar szövegtani kutatások jelenlegi helyzetével foglalkozó – tanulmányának első, nyelvészetcentrikus fejezetét, másrészt a szövegkutatás különféle kérdéseivel foglalkozó magyar művek egy részének recenzióját tartalmazza. Ezek a recenziók elsődlegesen informatív jellegűek; az ismertetett művek más recenzióira bibliográfiai utalás az egyes recenziók végén található. (A szóban forgó tanulmány második fejezete, további magyar művekkel foglalkozó recenziókkal, a Szemiotikai szövegtan következő számában kerül publikálásra.)
3. A kötet Repertóriumok című része nem magyar nyelvű szövegtani művekről nyújt tájékoztatót. A tájékoztatásnak ezt a – szövegkutatás szempontjából centrálisnak tekinthető bibliográfiákra, periodikákra, sorozatokra kiterjedő – formáját a Szemiotikai szövegtan köteteiben rendszeressé kívánjuk tenni.

Ár:

nincs raktáron, előjegyezhető
 

Hogyan böngészhetek?

Ahogyan a leginkább kényelmes Önnek! Tekintse át kínálatunkat témakör, szerző, sorozat vagy cím szerint, vagy használja a részletes keresőt!

 

Hogyan értesülhetek az új ajánlatokról?

Rendeljen hírlevelet, így mindig naprakész lesz, és csak a kiválasztott témákat küldjük el!

 

Hogyan rendelhetek?

A raktáron lévő könyveket a ""-ba helyezve rendelheti meg! Ha a keresett könyv nem található, kérjük, jegyezze elő, s igyekszünk minél hamarabb beszerezni. (További segítség...)

Belépés

Még nem regisztrált? Kattintson a Facebook-belépés gombra vagy, ide kattintva hagyományos regisztrációt kezdeményezhet.

Súgó

Jelszó-emlékeztető kérése

A jelszó-emlékeztetőt elküldtük a megadott e-mail címre.
A levél kézbesítése legfeljebb néhány perc. Ha jelszó-emlékeztetője nem érkezik meg egy órán belül, kérje kollégáink segítségét!
A megadott email cím nem található
Ehhez az e-mail címhez nem áll módunkban jelszó-emlékeztetőt küldeni!

Az e-mail címhez, amelyhez az imént jelszó-emlékeztetőt kért, nem visszaigazolt felhasználói fiók tartozik, ezért ezzel az e-mail címmel és a hozzá tartozó jelszóval egyelőre nem lehet belépni. Kérjük, ellenőrizze e-mail postafiókját, és a kiküldött értesítőben található link segítségével erősítse meg regisztrációs szándékát. Ezt követően az eredetileg megadott jelszavával beléphet felhasználói fiókjába.

A megadott e-mail címre nincs lehetőség jelszó-emlékeztetőt kérni.

Jelentkezzen be Facebook vagy LinkedIn segítségével!

Adja meg korábban regisztrált e-mail címét, hogy elküldhessük Önnek a jelszó-emlékeztetőt!