ANTIK-VARIA / Bibliofilia kategória termékei
A Függetlenségi Nyilatkozat 1849 Debreczen

A Függetlenségi Nyilatkozat 1849 Debreczen

Szerkesztő:

Kiadás:

Debrecen, 1999

Kiadó:

Multiplex Media Tiszántúli Református Egyházkerület Debreceni Egyetem

Kategóriák:

Bibliofilia Magyar történelem

Terjedelem:

sztl.

Méret:

25 x 35 cm

Kötésmód:

egészvászon

ISBN:

9630373262

tartalom:

A magyar nemzet szuverenitását kinyilvánító Függetlenségi Nyilatkozat történelmünk egyik legbecsesebb dokumentuma. A számos romlott szövegváltozatból Révész Imre állította össze a Nyilatkozat kötetünkben is közölt hiteles szövegét, igazolta Kossuth korábban vitatott szerzőségét, és már évtizedekkel ezelőtt megkísérelte annak az „elemi fogalomzavar”-nak a tisztázását, amely a mai napig megtéveszti a közvéleményt. A köztudatban ugyanis teljességgel összemosódik az április 19-én elfogadott Függetlenségi Nyilatkozat és a függetlenséget, illetve trónvesztést kimondó, öt pontból álló április 14-i országgyűlési határozat. E határozat utolsó pontja rendelkezik a „nyilatkozványt” végső formába öntő szövegező bizottság felállításáról. Tekintsük át a detronizációhoz vezető körülményeket, a radikálisok és a Békepárt között egyensúlyozó, Európára tekintő Kossuth lépéseit, illetve a nyilatkozat hatását, fogadtatását.
A Függetlenségi Nyilatkozat értékelése immár százötven éve vitatott. A Békepárthoz tartozók emlékiratait áthatja az egykor elfojtott indulat. Batthyány Kázmér szerint ez volt „a legpolitikátlanabb, legidőszerűtlenebb, leghaszontalanabb, legesztelenebb és legerőszakosabb rendszabály, melyet valaha hozott egy törvényhozó gyűlés” Az ellenzők a trónvesztés megszavazásakor (a lelkes tömeg jelenlétében) nem merték meggyőződesüket hangoztatni, mert fenyegetve érezték magukat személyükben és becsületükben. Kossuth utólag visszatekintve a nemzet ezeréves történelmének legünnepélyesebb „akaratnyilvánítását” látta az eseményekben. Valójában a Békepárt számos tagja is elismerte annak az útnak a következetes logikáját, amely a Habsburg-ház trónvesztéséhez vezetett. „Az uralkodócsalád kimondotta, hogy Magyarország nincs többé az ő számára, erre viszont nem lehet más felelet, mint megfordítani az uralkodóház tételét: Magyarország nem ismer többé Habsburg királyt.” Jókai Mór írta az iménti mondatot az Esti Lapokban, hetekkel az események előtt.

leírás:

A 2500 számozott példányból ez a 00249-es.

Dohszagú, a lapszélek ázott foltosak.

Ár:

nincs raktáron, előjegyezhető
 

Hogyan böngészhetek?

Ahogyan a leginkább kényelmes Önnek! Tekintse át kínálatunkat témakör, szerző, sorozat vagy cím szerint, vagy használja a részletes keresőt!

 

Hogyan értesülhetek az új ajánlatokról?

Rendeljen hírlevelet, így mindig naprakész lesz, és csak a kiválasztott témákat küldjük el!

 

Hogyan rendelhetek?

A raktáron lévő könyveket a ""-ba helyezve rendelheti meg! Ha a keresett könyv nem található, kérjük, jegyezze elő, s igyekszünk minél hamarabb beszerezni. (További segítség...)

Belépés

Még nem regisztrált? Kattintson a Facebook-belépés gombra vagy, ide kattintva hagyományos regisztrációt kezdeményezhet.

Súgó

Jelszó-emlékeztető kérése

A jelszó-emlékeztetőt elküldtük a megadott e-mail címre.
A levél kézbesítése legfeljebb néhány perc. Ha jelszó-emlékeztetője nem érkezik meg egy órán belül, kérje kollégáink segítségét!
A megadott email cím nem található
Ehhez az e-mail címhez nem áll módunkban jelszó-emlékeztetőt küldeni!

Az e-mail címhez, amelyhez az imént jelszó-emlékeztetőt kért, nem visszaigazolt felhasználói fiók tartozik, ezért ezzel az e-mail címmel és a hozzá tartozó jelszóval egyelőre nem lehet belépni. Kérjük, ellenőrizze e-mail postafiókját, és a kiküldött értesítőben található link segítségével erősítse meg regisztrációs szándékát. Ezt követően az eredetileg megadott jelszavával beléphet felhasználói fiókjába.

A megadott e-mail címre nincs lehetőség jelszó-emlékeztetőt kérni.

Jelentkezzen be Facebook vagy LinkedIn segítségével!

Adja meg korábban regisztrált e-mail címét, hogy elküldhessük Önnek a jelszó-emlékeztetőt!